Zgłoszenia serwisowe

Jeżeli używacie drukarek Canon lub innych wyposażonych w kartridże, być może zwróciliście uwagę na niewielkie urządzenie, w które wyposażone jest wasz kartridż. Ten mały i niepozorny element to chip, który odpowiada za funkcjonowanie drukarki oraz materiałów eksploatacyjnych.

Czym są chipy w kartridżach?

Najogólniej ujmując rzecz, można powiedzieć, iż chip jest elektronicznym układem w kartridżu, który odpowiada za wiele z występujących w nim funkcji. Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim monitorowanie stanu zużycia tuszu w tonerze oraz przekazywanie informacji na ten temat bezpośrednio do komputera. Obok tej ważnej funkcji możemy ponadto uzyskać informacje na temat daty produkcji kartridża, czy typie zastosowanego w nim naboju. Ten niewielki gabarytowo układ posiada bardzo znaczące informacje, dzięki którym użytkownik może kontrolować działanie swojej drukarki z poziomu komputera.

chipy w kartridżach

Chip zliczający

Szczególnym rodzajem chipu jest chip zliczający. Jest on szczególnie chętnie i często stosowany przez producentów drukarek, którzy dzięki niemu niejako przymuszają użytkowników do zakupu nowego kartridża. Dlaczego? Chip zliczający jak sama jego nazwa wskazuje zlicza ilość wydrukowanych przez dany kartridż stron. Producent drukarki w momencie jej produkcji oraz instalowania kartridża z góry ustala określoną ilość stron, która może zostać wydrukowana przy użyciu zamontowanego do drukarki kartridża. W momencie, gdy limit w ten właśnie sposób narzucony odgórnie zostanie przekroczony, wówczas chip zliczający nakłada w sposób automatyczny blokadę na dalsze drukowanie, uniemożliwiając tym samym dalsze eksploatowanie kartridża. Można wówczas skorzystać z serwisu drukarek.

Resetowanie chipów

Chipy zliczające uniemożliwiają dalsze eksploatowanie kartridża pomimo, iż niejednokrotnie posiada on w dalszym ciągu spory zapas tuszu. Właśnie dlatego wielu użytkowników drukarek próbuje obejść to zabezpieczenie resetując chip zliczający w kartridżu. Dzięki temu chip rozpoczyna ponowne zliczanie wydrukowanych stron. W jaki sposób można zresetować chip? Wystarczy zakupić specjalny reseter, dzięki któremu pamięć chipu zostaje skasowana. Istnieje też możliwość wymiany chipu na nowy, co jest nieco bardziej skomplikowaną czynnością.

Czytaj także: toner oryginalny czy zamiennik?

Dziękujemy za zgłoszenie, niebawem się z Państwem skontaktujemy.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Kontakt
Markor Sp. z o. o.
80-299 Gdańsk
ul. Feniksa 11
NIP: 5842835736, Regon: 525417015
Tel. (58) 555-11-68 do 70
Fax (58) 555-11-68
markor@markor.com.pl
Copyright © 2021 Markor | Polityka prywatności | Regulamin