Zgłoszenia serwisowe

Istnieje szereg działań, od najprostszych po strategiczne, aby zadbać o ekologię w biurze. Warto zoptymalizować przede wszystkim proces drukowania, który jest największym złodziejem surowców. Na zmiany nigdy nie jest za późno – sprawdź jak drukować ekologicznie.

Podejście ekoodpowiedzialne zaczyna się od świadomości. Dbanie o ekologię to przede wszystkim unikanie niepotrzebnego zużycia surowców. Odejście od marnotrawstwa w  procesie drukowania to banał, ale jednak nadal najskuteczniejsza metoda, bez której nie da się osiągnąć celu. Oszczędność papieru, energii, materiałów eksploatacyjnych czy nadmiernej produkcji zużytego sprzętu to podstawa unikania marnotrawstwa w biurze i dbania o ekologię.

Nie marnuj – pierwsza zasada jak drukować ekologicznie

Proces wdrażania i konsekwentnego monitorowania poziomu marnowania materiałów w biurze nie jest prosty i trwa relatywnie długo, ponieważ wymaga zmian w świadomości i przyzwyczajeniach wszystkich pracowników. Im większa liczba pracowników, tym dłużej będzie trwał proces. Aby zainicjować nowe standardy, na początku trzeba zadbać o komunikację i  przekazać pracownikom ideę zmian. Przedstawić na przykładach i liczbach, ile materiałów eksploatacyjnych jest zużywanych miesięcznie w biurze i o ile można to ograniczyć. Warto też stworzyć dedykowane instrukcje, które pomogą pracownikom w konsekwentnej realizacji. Trzeba również zadbać o  stworzenie realnych możliwości oszczędzania materiałów i dbania o ekologię, czyli wyposażyć biuro w urządzenia drukujące, które będą wspierać pracowników w dbaniu o ekologię.

Czytaj także: jak oszczędzać na drukowaniu?

Na pewno druk?

Jest część dokumentów, których obieg w firmie nie wymaga ich drukowania. Warto stworzyć czytelne dla pracowników procedury i jasno określić, co należy drukować, a czego nie. Często dokument bywa drukowany kilkukrotnie, zanim trafi w docelowe miejsce, gdzie dopiero powinien pojawić się w wersji papierowej. Systemy do obiegu dokumentacji elektronicznej doskonale wspierają biura w ograniczaniu liczby drukowanych kopii oraz pozwalają na dopasowanie rozwiązania do potrzeb danej organizacji.

Czytaj także: drukarka laserowa czy atramentowa?

Eko funkcje urządzeń – jak drukować ekologicznie?

Najbardziej skutecznym sposobem dbania o ekologię w procesie drukowania jest rewizja urządzeń, które stanowią wyposażenie biura. Sprzęt może nie być przyjazny dla użytkowników, wadliwy lub przestarzały, przez co pożerający dużo prądu i przysparzający ciągłych problemów z drukiem. Nowoczesne urządzenia biurowe posiadają szereg funkcji wspierających ekologię.

  • Zwalnianie wydruków na urządzeniu

Jeżeli nastąpiła pomyłka  i niepotrzebnie został wysłany do wydruku dokument, podchodząc do urządzenia można zweryfikować listę plików i usunąć te niepotrzebne.  Pozwala to ograniczyć marnowanie papieru , materiałów eksploatacyjnych oraz energii elektrycznej.

  •  Skanowanie do telefonu

Nie zawsze musisz mieć przy sobie papier czasami wystarczy skan wysłany prosto z kserokopiarki na twój telefon

  • Dobra jakość wydruku

Dobra jakość ogranicza kilkukrotne drukowanie tego samego dokumentu. Od razu otrzymuje się świetną kopię. Jeżeli natomiast drukuje się materiały do własnego użytku, wewnętrzne, można zmniejszyć rozmiar i zmieścić 2 strony dokumentu na jednej stronie wydruku. Wysoka jakość wydruku pozwoli bez trudu przeczytać nawet mniejszą czcionkę.

  • Wydruk centralny

Mała drukarka przy każdym biurku to już przeżytek. Zamiast wielu mniejszych drukarek warto zdecydować się na jedną większą i szybszą, zlokalizowaną w łatwo dostępnym miejscu w biurze. Nowoczesne urządzenia pozwalają szybko i bezpiecznie drukować przez wielu użytkowników, ograniczając tym samym liczbę urządzeń, a więc i plastiku, prądu czy materiałów eksploatacyjnych. Pracownicy podchodząc do kserokopiarki w sposób szybki i łatwy logują się na urządzeniu i zwalniają swój wydruk.

Jak drukować ekologicznie

Podsumowanie – jak drukować ekologicznie

Jeżeli chcesz być eko, potrzebujesz pomocy i doradztwa, skontaktuj się z nami! Nasz doradca podczas konsultacji sprawdzi stan Twoich urządzeń w biurze i zaproponuje rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Firma MARKOR oferuje nowoczesne i ekologiczne urządzenia biurowe nie tylko w ramach zakupu, ale również dzierżawy drukarek. Skorzystaj i umów się z nami na bezpłatną konsultację. Zrób to dla siebie i dla natury!

Czytaj także: dzierżawa drukarki, zakup czy leasing?

Dziękujemy za zgłoszenie, niebawem się z Państwem skontaktujemy.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Kontakt
Markor Sp. z o. o.
80-299 Gdańsk
ul. Feniksa 11
NIP: 5842835736, Regon: 525417015
Tel. (58) 555-11-68 do 70
Fax (58) 555-11-68
markor@markor.com.pl
Copyright © 2021 Markor | Polityka prywatności | Regulamin