Zgłoszenia serwisowe
Kserokopiarki laserowe to jedne z kluczowych urządzeń wykorzystywanych w biurach, urzędach, szkołach, uczelniach, bibliotekach i wielu innych placówkach. Bez niego trudno dzisiaj wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie instytucji życia publicznego. Obecnie najczęściej używa się kserokopiarek laserowych, które w porównaniu do modeli atramentowych wyróżniają się większą wydajnością i są tańsze w eksploatacji. Jak działa laserowe ksero i czy warto zainwestować w jego zakup – o tym w dalszej części tekstu.

Czym jest kserokopiarka?

Kserokopiarka do biura pozwalają wykonywać kopie dokumentów za pomocą skanera, który przemienia obraz pisma z postaci papierowej na cyfrową. Dzięki technice elektrofotografii cyfrowa forma tekstu jest następnie przekazywana do komponentu kopiującego, który tworzy jego obraz na kartce papieru.Słowo kserokopiarka pochodzi z języka greckiego, gdzie kseros oznacza „suchy”. I faktycznie, proces otrzymywania kopii dokumentu nie wymaga zastosowania żadnych płynnych zabiegów, tak jak to było w przypadku dawnych fotografii. Pionierem kserografii jest amerykański fizyk Chester Carlson, który w 1938 roku wykonał pierwszą w historii kopię dokumentu z napisem „10.22.38 Astoria”.

Kserokopiarki laserowe – budowanie i działanie

Głównym elementem każdej kserokopiarki laserowej jest metalowy bęben. Ma on kształt wałka powleczonego związkiem o właściwościach fotoelektrycznych. Substancja ta zmienia swoje właściwości pod wpływem światła, przy braku naświetlenia będąc izolatorem prądu elektrycznego i stając się jego przewodnikiem w czasie ekspozycji na światło.We wcześniejszych modelach kserokopiarek naświetlanie odbywało się z wykorzystaniem układu luster. Skaner przeglądał wówczas dokument, a odbite od niego światło przechodziło przez lustra na obracający się bęben. Obecnie produkowane urządzenia wykorzystują układ laserowej diody, która współdziała z szybko obracającym się lustrzanym boxem (ang. mirror box), dzięki czemu na światłoczułym bębnie rysuje się obraz dokumentu. Innym elementem, który za pomocą światła kreśli na bębnie kopiarki odbicie dokumentu, jest głowica składająca się z diod ledowych.Równomierna ekspozycja światła na całej powierzchni bębna skutkuje punktowym rozładowaniem określonych fragmentów jego powierzchni, dzięki czemu tworzy się ukryty obraz kopii.Sprawdź także: dzierżawa kserokopiarekserwis kserokopiarek oraz serwis drukarek.Drugim elementem odgrywającym istotną rolę w procesie kopiowania jest kaseta z tonerem. Znajduje się ona bardzo blisko bębna, do którego w miejscach naniesienia przez laser utajonego obrazu kopii przyciągane są cząsteczki tonera. Kolejnym krokiem jest przenoszenie tych cząstek na kartkę papieru, która przemieszcza się pomiędzy zainstalowanymi poniżej bębna rolkami. Ostatnim etapem procesu kopiowania jest utrwalenie na papierowym arkuszu naniesionych drobin tonera. Proces utrwalenia zachodzi w temperaturze około 200 °C  i polega na wprasowaniu przez wałki dociskowe cząsteczek tonera w papier. W ten sposób otrzymujemy gotową kopię dokumentu, która trafia na tacę odbiorczą.Chociaż opisany powyżej cały proces kopiowania może się wydawać dość skomplikowany, trwa on zaledwie kilka sekund.

Jakie zalety ma laserowa kserokopiarka?

Kserokopiarki laserowe posiadają liczne zalety, z których główne to:
  • szybkość wykonywania kserokopii
  • wysoka jakość i trwałość otrzymywanych kopii
  • duża efektywność urządzenia i relatywnie niskie koszty materiałów eksploatacyjnych
  • zdolność sprzętu do pracy na maksymalnym obciążeniu
Jeśli zaś chodzi o najczęściej wymieniane wady kopiarek laserowych jedną z nich jest wysoka cena sprzętu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku codziennego generowania bardzo dużej ilości kserokopii kwota przeznaczona na zakup urządzenia będzie się rekompensować dzięki większej wydajności tonera i jego rzadszej wymianie. Inną niedoskonałością laserowego ksera, co dotyczy standardowych modeli tego urządzenia, jest brak możliwości wykonywania kolorowych kopii.Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty przemawiające za oraz przeciw posiadaniu kserokopiarki laserowej, warto jest jednak ją mieć. Obecnie tego typu sprzęt jest w większości firm i instytucji standardowym elementem wyposażenia biurowego.Czytaj także: Kserokopiarki A3 – poznaj wady i zalety urządzeń
Dziękujemy za zgłoszenie, niebawem się z Państwem skontaktujemy.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Kontakt
Markor Sp. z o. o.
80-299 Gdańsk
ul. Feniksa 11
NIP: 5842835736, Regon: 525417015
Tel. (58) 555-11-68 do 70
Fax (58) 555-11-68
markor@markor.com.pl
Copyright © 2021 Markor | Polityka prywatności | Regulamin