Zgłoszenia serwisowe

Wybierając drukarkę do domu lub biura, niezaprzeczalnie będzie nam zależeć nie tylko na wygodzie użytkowania, lecz również na jej wydajności. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wybór drukarki laserowej, która drukuje za pomocą wymiennego tonera. Jednak czy można sprawdzić jaki jest stopień zużycia tonera i ile stron można jeszcze wydrukować? Odpowiedź w poniższym artykule!

Czym jest toner?

Większość drukarek spotykanych w sklepach dzieli się na atramentowe i laserowe. Pierwszy rodzaj urządzeń nanosi druk na papier za pomocą tuszu. Dlatego aby korzystać z tego rodzaju drukarki należy zaopatrywać się w tzw. kartridże. Natomiast w przypadku drukarki laserowej cały proces drukowania opiera się na działaniu tonera, czyli kasetki zawierającej mieszankę polimerów w proszku, które następnie przenoszone są na powierzchnię papieru. Nie da się zaprzeczyć, że drukowanie za pomocą urządzenia laserowego jest zdecydowanie szybsze – w ciągu jednej minuty potrafią wydrukować minimum 20 stron. W przypadku drukarek atramentowych ta szybkość jest mniejsza i wynosi ok. 5 stron na minutę. Drukarkę atramentową warto jednak wybrać w przypadku, gdy zależy nam na drukowaniu dokumentów w kolorze – kolorowe drukarki atramentowe są zdecydowanie tańsze od kolorowych drukarek laserowych. Jednak jeśli potrzebujemy wyłącznie wydruków monochromatycznych (czyli czarno-białych), lepiej zaopatrzyć się w drukarkę laserową. Bez wątpienia oszczędzimy wtedy wiele czasu podczas druku.

Wydajność tonera

Wiedząc już czym jest toner, na myśl może zacząć nasuwać się pytanie na jak długo wystarcza jedna taka kasetka. Odpowiedź nie jest niestety taka prosta. Każdy toner różni się pojemnością, w zależności od tego do jakiej marki urządzenia jest przystosowany, a także wpływ ma producent tych zasobów. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wyboru tonera do drukarki laserowej, zwracać uwagę nie tylko na odpowiedni model drukarki, lecz również na deklarowaną wydajność. Często w opisach lub na opakowaniach możemy spotkać się z liczbami takimi jak np. 1500 czy 2000 stron. Jednak w takich przypadkach sprzedawcy bądź producenci bardzo często dodają przy jakim pokryciu możliwe jest osiągnięcie takiej liczby. Najczęściej spotyka się informację o 5% pokryciu papieru – oznacza to, że toner wystarczy na wydruk np. 1500 stron, które będą zadrukowane w 5%. Jeśli będziemy chcieli wydrukować więcej, wtedy liczba stron odpowiednio zmaleje.

Czy można sprawdzić wydajność tonera?

Niestety jedyną możliwą opcją, jaką daje oprogramowanie drukarki jest podanie w procentach zużycia tonera. Dzieje się tak dlatego, gdyż, jak już zostało wspomniane, nie zawsze drukujemy tylko kartki zapełnione w 5%, lecz zazwyczaj jest to większe zapełnienie. Dlatego niemożliwe jest podanie liczby stron, jakie możemy jeszcze wydrukować przy użyciu posiadanego tonera. Nie ma jednak powodów do obaw – oprogramowanie dostarczane przez producentów drukarek zawsze poinformuje nas, gdy stopień zapełnienia tonera będzie zbliżać się coraz bardziej do 0. Otrzymamy wtedy informację o sugerowanej wymianie tonera, aby móc dalej bez problemu drukować potrzebne dokumenty. Podczas wymiany tonera, warto również pamiętać, aby wybierać zapasowe wkłady z zaufanych źródeł. Często można spotkać się z zamiennikami, które nie dają żadnej gwarancji i mogą uszkodzić drukarkę w taki sposób, że będzie konieczne jej gruntowna naprawa lub nawet wymiana. Koniecznie trzeba również pamiętać o sprawdzaniu deklarowanej liczby wydrukowanych stron – w przypadku niższej ceny może być ona odpowiednio niższa.

Dziękujemy za zgłoszenie, niebawem się z Państwem skontaktujemy.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Kontakt
Markor Sp. z o. o.
80-299 Gdańsk
ul. Feniksa 11
NIP: 5842835736, Regon: 525417015
Tel. (58) 555-11-68 do 70
Fax (58) 555-11-68
markor@markor.com.pl
Copyright © 2021 Markor | Polityka prywatności | Regulamin