Zgłoszenia serwisowe

Mając duże zapotrzebowanie na wydruki i wielu pracowników, którzy z takiej funkcji korzystają nasi Klienci często stają przed wyborem: wydruk centralny czy kilka drukarek? Chcielibyśmy dziś przybliżyć Państwu ten temat i zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Wydruk centralny czy kilka drukarek? Przeanalizujmy to!

Najwygodniej będzie nam zobrazować  różnicę między pracą na małych drukarkach a wydrukiem centralnym opisując przykładową sytuację, którą opieramy na naszych doświadczeniach z prowadzenia audytów.

Wyobraźmy sobie firmę, której miesięczne zapotrzebowanie na wydruki wynosi  ok 30 000 stron A4. Jest to dość duże zapotrzebowanie. Możemy spotkać się z takim poziomem w firmach, w których z wydruku korzysta wielu użytkowników.
Firmy te dla wygody dość często umieszczają na biurkach niemal każdego pracownika małą drukarkę, z której korzysta tylko jedna bądź dwie osoby na skalę własnych potrzeb.  Na postawie przeprowadzonych audytów wiemy, że obciążenia takich drukarek zwykle nie przekraczają poziomu 1 000 wydruków A4 miesięcznie.  Przy zapotrzebowaniu na 30 000 stron A4 oznacza to, że potrzebujemy 30 takich mniejszych urządzeń rozlokowanych przy pojedynczych biurkach.

Wyobraźmy sobie teraz, że zastępujemy 30 małych drukarek jednym, dużym i szybkim urządzeniem wielofunkcyjnym, którego obciążalność miesięczna wynosi ponad 30 000 stron. Decydujemy się więc na tzw. wydruk centralny. Zamiast 30 małych drukarek, w biurze staje jedno duże urządzenie. Wszyscy mogą zwalniać na nim wydruk przy pomocy karty i z zachowaniem wszelkich systemowych zabezpieczeń dokumentów, które umożliwiają swobodną pracę odebrać je na maszynie.

Wydruk centralny

Wydruk centralny korzyści z wprowadzenia

Obniżenie zużycia energii

Współczynnik TEC (Typical Electricity Consumption )odzwierciedla poziom zużycia energii urządzenia, im jest on niższy tym lepiej. Dla niewielkich urządzeń sięga on średnio ok 1,67 kWh/tydz. Dla dużych urządzeń natomiast wynosi  ok 2,5 kWh/tydz.
Różnica we współczynniku nie jest kolosalna. Zwróćmy jednak uwagę na to, że przy dużym urządzeni- nalicza się ona pojedynczo. Przy małych musimy natomiast pomnożyć ją przez liczbę urządzeń. Oznacza to że realnie przy jednej dużej maszynie tygodniowo zużyjemy 2,5 kWh, przy 30 małych drukarkach – będzie to poziom ok 50 kWh. Korzystanie z większego urządzenia daje nam więc oszczędność 47,5 kWh w skali tygodnia a 2280 kWh oszczędności w skali roku.

Obniżenie emisji CO2

Energia wykorzystywana w naszych drukarkach ma realne przełożenie na ochronę środowiska.  Raporty energetyczne pozwalają nam przeliczyć jaką ilość wyemitowanego do atmosfery CO2 generuje zużycie  1 kWh energii. Przy oszczędności energii na poziomie 2280 kWh rocznie generujemy do atmosfery o 2 715 kg mniej CO2 w skali roku.

Zmniejszenie ilości generowanych odpadów

Średnia wydajność tonera stosowanego w małych urządzeniach wynosi ok 6 500 stron A4, w dużym urządzeniu jest to natomiast ok 60 000 stron A4. W praktyce oznacza to, że po wydrukowaniu 6 500 stron A4 na małej drukarce musimy wyrzucić cartridge z plastikową obudową, bębnem światłoczułym, wałkiem magnetycznym, łożyskami i innymi komponentami które w sumie ważą ok 800g. Przy założeniu o drukowaniu ok 30 000 stron miesięcznie generujemy więc 5 zużytych tonerów w skali miesiąca, co daje nam 60 w skali roku.  W przypadku większego urządzania zmiany tonera dokonujemy dopiero po wydrukowaniu 60 000 stron. Jest to zmiana jedynie pojemnika na toner o masie ok 270 g. W skali roku generuje to ok 6 zużytych pojemników. Daje nam to pomniejszenie masy generowanych odpadów z poziomu 48 kg do 1,6 kg. To o 46 kg mniej wyrzuconego odpadu rocznie.

Obniżenie wydatków

Przy zakupie bądź dzierżawie 1 urządzenia zamiast 30 nasze koszty będą znacznie niższe. Niższe będą też opłaty za toner, który przy dużej pojemności przynosi nam niższą cenę wydruku jednej kopii w porównaniu z mniejszymi tonerami typowymi dla małych urządzeń. Korzystniej wypadają także ogólne koszty eksploatacji związane z zapotrzebowaniem energetycznym, wymianą części zamiennych czy serwisowaniem.

Wydruk centralny czy kilka drukarek?

Bezpieczeństwo wydruku

Rozwiązania systemowe w dużych drukarkach zapewniają duże bezpieczeństwo wydruku. Po zatwierdzeniu w komputerze wydruku, urządzenie nie rozpocznie drukowania do momentu podejścia właściciela dokumentów do urządzenia. Mamy więc gwarancję, że dostęp do wydruków będzie miał tylko ich właściciel. Nie grozi nam też sytuacja leżących na urządzeniu dokumentów, o których zapomniała osoba je zlecająca.

Istnieje też szereg innych, dostosowanych do konkretnych potrzeb rozwiązań które poprawiają komfort i bezpieczeństwo użytkowania drukarki bądź kserokopiarki przez wielu użytkowników. Systemy większych maszyn pomagają też kontrolować niepotrzebne wydruki dzięki możliwości podejrzenia plików na drukarce i usunięcia błędnego dokumentu przed jego wydrukiem, ale już po wysłaniu go z komputera. Na co to wpływa? Możliwość usunięcia niepotrzebnego dokumentu tuż przed jego wydrukiem ogranicza błędne wydruki, które i tak trafiłyby do niszczarki. Niesie to za sobą obniżenie zużycia papieru oraz tonera.

Podsumowanie

Wierzymy, że nasz materiał wydruk centralny czy kilka drukarek będzie pomocny w podjęciu decyzji. Zastąpienie małych urządzeń dużym to oszczędność: energii, CO2, obniżenie ilości generowanych odpadów, obniżenie ceny oraz gwarancja dużego bezpieczeństwa wydruku.Nadal się zastanawiasz? Zgłoś się do nas – chętnie przeanalizujemy organizację Twojego wydruku i zaproponujemy Ci jego usprawnienie.

 

Kilka małych drukarek czy wydruk centralny?

optymalizacja druku urządzenie wielofunkcyjne

Dziękujemy za zgłoszenie, niebawem się z Państwem skontaktujemy.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Kontakt
Markor Sp. z o. o.
80-299 Gdańsk
ul. Feniksa 11
NIP: 5842835736, Regon: 525417015
Tel. (58) 555-11-68 do 70
Fax (58) 555-11-68
markor@markor.com.pl
Copyright © 2021 Markor | Polityka prywatności | Regulamin